Live z prorektorem ds. studentów i jakości kształcenia

22 stycznia o godz. 11 odbył się live z prorektorem ds. studentów i jakości kształcenia, prof. Sławomirem Żółtkiem. Podczas transmisji online prorektor odpowiadał na pytania zadane przez studentów.

źródło: https://www.uw.edu.pl/live-z-prorektorem-slawomirem-zoltkiem-nowy-termin

Wątpliwości po sesji

Część pytań kierowanych do prorektora dotyczyła sesji zimowej, która zakończyła się tydzień temu, a także jakości kształcenia w trybie zdalnym. Studenci zgłosili problemy związane m.in. z egzaminem ze wstępu do prawoznawstwa na WPiA, na którym było niewiele czasu na odpowiedź. Prorektor obiecał, że przyjrzy się tej konkretnej sprawie, natomiast zachęcił do konsultowania się z prodziekanami swoich wydziałów w podobnych kwestiach.

Wątpliwości budziły również egzaminy certyfikacyjne – studenci skarżyli się przede wszystkim na to, że o terminie egzaminu często byli informowani z dnia na dzień, przez co zarówno przygotowanie, jak i przełożenie terminu, mogło być utrudnione. Prof. Żółtek ocenił jednak egzaminy przeprowadzone przez Radę Certyfikacji Biegłości Językowej jako dobrze zorganizowane – prorektor zwrócił uwagę, że zdawalność egzaminu wynosiła blisko 90%, a egzamin ustny udało się przesunąć około 800 studentom. Prorektor podkreślił, że w tej sesji egzaminy certyfikacyjne po raz pierwszy odbyły się całkowicie online, dlatego – jeśli wciąż będzie konieczność przeprowadzenia ich zdalnie – egzaminy w następnym semestrze będą jeszcze lepiej zorganizowane.

Jakość kształcenia w dobie pandemii

Inną kwestią, która nurtowała wielu studentów, była jakość kształcenia online oraz ewentualny powrót do trybu stacjonarnego. Okazało się, że kontrowersje wzbudzają rozwiązania przyjmowane przez niektóre wydziały, na przykład Wydział Psychologii, na którym w ramach wykładów często udostępnia się nagrania z zeszłego roku akademickiego. Prorektor zgodził się, że udostępnienie nagrania nie jest najlepszą formą przeprowadzenia wykładu, na którym powinna być możliwość zadawania pytań; profesor obiecał przyjrzeć się tej sprawie. Zapewnił także, że powrót do trybu stacjonarnego będzie w dużej mierze uzależniony od gotowości studentów – jednak ostateczna decyzja należy do Kierowników Jednostek Dydaktycznych. – Poszczególni prodziekani najlepiej znają specyfikę swojego wydziału – zauważył prorektor i dodaje, że zajęcia praktyczne, które wrócą do trybu stacjonarnego, na pewno będą przeprowadzane jak najbezpieczniej.

Oguny i lektoraty

Kolejnym tematem dotyczącym większości studentów były oguny i lektoraty. Prorektor zapowiedział, że uniwersytet pracuje nad wprowadzeniem szerokiej oferty zajęć wakacyjnych, w szczególności z myślą o sytuacjach, w których studenci ostatnich nie wyrobili wystarczającej liczby tych przedmiotów. W ten sposób będzie można poświęcić trochę czasu w wakacje zamiast powtarzać rok.

Pojawiło się również pytanie o żetony pilotażowe, czyli dodatkowe żetony dla studentów II stopnia, którzy chcieliby zapisać się na lektorat – pomysł powstał niedawno i ma stworzyć możliwość nauki języka również na studiach, na których nie jest to obowiązkowe. Na razie żetonów pilotażowych nie otrzymują studenci studiów jednolitych magisterskich, jednak może się to zmienić, jeśli będzie zainteresowanie lektoratami wśród studentów IV i V roku.

Pomoc dla studenta

Prorektor Żółtek wielokrotnie wspominał o pomocy, na jaką mogą liczyć studenci podczas pandemii. Zachęcił wszystkich studentów do składania wniosków o stypendia socjalne oraz na zapomogę, które podczas pandemii nie cieszą się dużym zainteresowaniem. Oprócz pomocy materialnej, studenci mogą otrzymać również wsparcie psychologiczne – można je uzyskać w Centrum Pomocy Psychologicznej. Wsparcia udziela też Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych, które – wbrew nazwie – pomaga nie tylko osobom z niepełnosprawnościami, a wszystkim studentom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Prof. Żółtek podkreślił, że każdy, kto zwróci się o pomoc do CPP lub BON-u, ma gwarancję, że pozostanie anonimowy, a ośrodki nie upublicznią jego problemów. Prorektor zakończył spotkanie, jeszcze raz zachęcając do składania wniosków o stypendia socjalne i zapomogi, których celem jest wsparcie studentów UW w trudnej sytuacji materialnej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s