Warsaw-Beijing Forum

Coraz więcej młodych ludzi interesuje się Dalekim Wschodem – nic więc dziwnego, że tegoroczna – już siódma – edycja Warsaw-Beijing Forum cieszyła się zainteresowaniem mimo pandemii. W tym roku nie zabrakło najbardziej aktualnych tematów, takich jak transformacja energetyczna oraz odnawialne źródła energii.

Inaczej niż zwykle

Warsaw-Bejing Forum to projekt organizowany przez Uniwersytet Warszawski oraz China University of Political Science and Law. Jego celem jest wymiana poglądów między studentami z Unii Europejskiej i z Chin. Uczestnicy projektu mają okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu biznesu i gospodarki, a także lepiej poznać kulturę państwa partnerskiego. Wydarzenie zwykle odbywa się dwa razy do roku – na wiosnę w Polsce, na jesieni w Pekinie. Udział w nich to doskonała okazja na poszerzenie horyzontów i poznanie rynku oraz gospodarki Chin. W poprzednich latach była to również niepowtarzalna okazja, żeby pojechać do Chin i zobaczyć tamtejszą kulturę na własne oczy. W tym roku rzeczywistość pandemiczna sprawiła jednak, że kolejna, siódma edycja wydarzenia musi wyglądać inaczej niż do tej pory – uczestnicy Warsaw-Beijing Forum nie mają szansy pojechać do kraju partnerskiego. W tym roku wydarzenie odbywa się online i chociaż studenci z Europy nie mogli liczyć na wyjazd do Chin, osoby zainteresowane współpracą gospodarczą z tym państwem azjatyckim mogły znaleźć coś dla siebie na webinarach oraz na europejsko-chińskiej konferencji. Tematyka tegorocznej edycji Warsaw-Beijing Forum skupiła się wokół transformacji energetycznej i odnawialnych źródeł energii.

Osiągnąć neutralność klimatyczną

Najważniejszym wydarzeniem podczas tegorocznej edycji Warsaw-Beijing Forum była konferencja „Between China and Europe. Energy for Future Earth”, która odbyła się 10 i 11 kwietnia. Jej tematyka skoncentrowała się na niezwykle aktualnym temacie, jakim jest transformacja energetyczna. Uczestnicy zastanawiali się, w jaki sposób powinno przebiegać odejście od gospodarki opartej na węglu na rzecz odnawialnych źródeł energii. Celem takich działań jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i osiągnięcie neutralności klimatycznej. Problem dotyczy zarówno Polski, jak i Chin, dlatego referaty konferencyjne dotyczyły nie tylko Państwa Środka, lecz także Europy. Prelegenci podczas paneli eksperckich analizowali obietnice złożone przez Chiny w porozumieniu paryskim, a także zastanawiali się, czy Polsce uda się zastosować do założeń Europejskiego Zielonego Ładu i osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Część ekspertów zwróciła uwagę, że czasu na tak poważną transformację energetyczną jest niewiele, jednak takim działaniom przyświeca szczytny cel – stworzenie lepszego świata dla przyszłych pokoleń.

Marketing chiński i technologia 5G

W ramach Warsaw Beijing-Forum przewidziano również webinary, których tematy mogą zainteresować nie tylko osoby, którym tematyka transformacji energetycznej jest bliska. 24 marca odbył się webinar pod tytułem „Understanding the mindset of Chinese consumers”, poświęcony specyfice chińskich strategii marketingowych. Spotkanie poprowadzili profesor Alan Barrel z Cambridge Learning Gateway oraz Henry O’Farrel z York University. Tematem spotkania były trendy na rynku chińskim. Uczestnicy webinaru mieli okazję dowiedzieć się, w jaki sposób kultura, z jakiej pochodzimy, wpływa na nasze decyzje dotyczące zakupów, a także na czym polega marketing chiński. Pod koniec kwietnia odbędzie się kolejny webinar, tym razem zorganizowany w języku polskim – dotyczyć będzie technologii 5G, która do niedawna wzbudzała emocje w polskim społeczeństwie. Spotkanie poprowadzi Aleksander Jakubczak – dyrektor ds. rozwiązań 5G w Huawei. Uczestnicy wydarzenia będą mogli dowiedzieć się więcej o technologii 5G oraz możliwościach, jakie się z nią wiążą.

Przyszłość współpracy polsko-chińskiej

Chociaż tegoroczna konferencja dobiegła końca, organizatorzy nie zwalniają tempa i wyłonili koordynatorów następnej, ósmej edycji. Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie temat przewodni przyszłorocznego Warsaw-Beijing Forum, jednak jedno jest pewne – głównym celem, tak jak co roku, będzie budowanie współpracy europejsko-chińskiej. „Najważniejsze jest zrozumienie między narodami, życzliwość, przyjaźń” – podkreślił Janusz Piechociński, obecnie prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja, przemawiając podczas otwarcia tegorocznej konferencji. Możliwość poznania innej kultury i zacieśnianie polsko-chińskich relacji są więc nadrzędnymi celami Warsaw-Beijing Forum, które przyświecają każdej edycji. Chociaż jeszcze nie wiadomo, jak wydarzenie będzie wyglądało w przyszłym roku, jaki będzie jego temat i czy uczestnicy z Polski będą mieli możliwość pojechać do Chin na jesieni 2022 roku, jedno jest pewne – ósma edycja również będzie wspaniałą okazją, żeby lepiej poznać gospodarkę i kulturę Państwa Środka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s