Koncert „Wolność kocham i rozumiem”

Wieczorem 4 czerwca Kampus Główny UW znów zatętnił życiem – tego dnia odbył się koncert „Wolność kocham i rozumiem”, organizowany przez Samorząd Studentów UW, fundację Universitas Varsoviensis oraz Niepodległą.

Śpiewając o wolności

Data koncertu była nieprzypadkowa – to właśnie 4 czerwca obchodzimy rocznicę częściowo wolnych wyborów, które odbyły się w 1989 roku. Były to pierwsze takie wybory od 1945 roku i dały nadzieję na demokrację. Stąd nie zabrakło piosenek, które każdemu Polakowi kojarzą się z wolnością, takich jak „Wychowanie” („Ojczyznę kochać trzeba i szanować”) zespołu T.Love oraz „Kocham wolność” („Wolność kocham i rozumiem”) Chłopców z Placu Broni. Obie piosenki uczestnicy koncertu mogli usłyszeć w wykonaniu Wojciecha Cugowskiego. Tego wieczora na scenie wystąpili również: Kasia Kowalska, Skubas, Darek „Maleo” Malejonek, Smoła, Marcin Styczeń, Miłka Małecka, Sylwester Domański oraz Joachim Perlik.

Muzyka, która łączy pokolenia

Bardzo ważnym motywem była również twórczość Krzysztofa Krawczyka, znana i uwielbiana w wolnej Polsce, więc doskonale wpisująca się w tematykę wydarzenia. Muzyka artysty jest wyjątkowa, gdyż przyciąga słuchaczy bez względu na wiek. Na Kampusie Głównym można było zobaczyć przedstawicieli kilku pokoleń, którzy śpiewali „Parostatek” razem z artystami, a na koniec tańczyli do „Za tobą pójdę jak na bal”. Wśród publiczności znaleźli się zarówno studenci, jak i pracownicy uczelni, na przykład prof. Marcin Pałys, który do 2020 roku pełnił funkcję rektora UW. Wielopokoleniowość widać było również na scenie – Darek „Maleo” Malejonek wystąpił ze swoją córką Kasią. Razem zaśpiewali m.in. „Parostatek”. Podczas wydarzenia nie zabrakło również zaskoczeń. Jednym z nich był repertuar Norberta „Smoły” Smolińskiego, kojarzonego z cięższymi brzmieniami. Tym razem można było usłyszeć, jak śpiewa piosenkę pod tytułem „Tobie, mamo”.

Po raz pierwszy od miesięcy

Uczestnicy koncertu mieli dużo szczęścia – pogoda w ten weekend dopisała. Dzięki temu mogli nie tylko świętować rocznicę wolnych wyborów, lecz także po raz pierwszy od miesięcy pójść na koncert. – Świetnie się bawiłam – opowiada Ola, studentka Wydziału Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii UW. – Koncert zdecydowanie przewyższył moje oczekiwania, a niesamowita oprawa muzyczna i wspaniali wokaliści nie dają o sobie zapomnieć. Od początku pandemii był to pierwszy koncert, w którym brałam udział na żywo, i na pewno zapadnie mi w pamięci.

Koncertowania brakowało nie tylko publiczności, lecz także artystom, dla których koncerty online to jednak nie to samo – nic nie zastąpi kontaktu z fanami. Koncert 4 czerwca był dla wielu osób namiastką normalności, nawet jeśli wszystko odbyło się w reżimie sanitarnym. Na Kampusie Głównym podczas wydarzenia mogło przebywać 250 osób, jednak widzów było znacznie więcej – wszystko dzięki transmisji na żywo, którą zapewniła ekipa Uniwerek.TV. Nagranie ma ponad 3 tys. wyświetleń i wciąż jest dostępne dla osób, które nie mogły tego dnia być na kampusie – można je znaleźć na fanpage’u Niepodległej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s