Kto w tym roku otrzyma Nagrodę Nobla? Eksperci z UW zapraszają do wspólnego śledzenia Tygodnia Noblowskiego

Rozpoczął się tzw. Tydzień Noblowski. Od 4 do 11 października Komitet Noblowski będzie ogłaszał nazwiska tegorocznych laureatów nagrody. Kto ma największe szanse w każdej z dziedzin i czym się wyróżnił? O tym opowiedzą nam eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy na żywo będą komentować wydarzenia podczas Tygodnia Noblowskiego. Z niektórymi z nich udało nam się porozmawiać i zapytać o ich przewidywania na najbliższe dni.

Źródło: uw.edu.pl

Mieszko Sibilski, wokalista niesłusznie zapomnianej Grupy operacyjnej, śpiewał w swoim czasie, że „każdy na coś czeka”. Pracownicy korporacji na urlop, klienci na promocje w sklepie, dzieci na przyjście Świętego Mikołaja, a naukowcy, literaci i inne zasłużone dla społeczeństwa osoby na ogłoszenie laureatów Nagrody Nobla. Właśnie ta ostatnia grupa, a razem z nimi także i my, nie może doczekać się nadchodzących dni, podczas których dowiemy się, kto otrzyma najbardziej prestiżowe wyróżnienie na świecie.

Z okazji tego kilkudniowego święta nauki, Uniwersytet Warszawski zaplanował szereg wydarzeń, które mają umożliwić społeczności akademickiej zaangażowanie się w te niecodzienne wydarzenia. Wstęp do Tygodnia Noblowskiego mamy już za sobą. W dniach 28-30 września odbył się cykl debat #UWażni na przyszłość, w ramach których zaproszeni goście dyskutowali o wartościach, takich jak odpowiedzialność, zaufanie, bezpieczeństwo i współpraca.

Jednak to właśnie podczas obecnego zostaną rozdane Nagrody Nobla.  Dlatego Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego organizuje w tym czasie centrum informacyjne Tygodnia Noblowskiego. W jego ramach transmitowane będą (a właściwie już są!) relacje z ogłoszenia nazwisk laureatów, a także poświęcone tegorocznym wyróżnieniom komentarze ekspertów. Ze względu na sytuację pandemiczną spotkania odbywają się online. Transmisje wraz z komentarzami można śledzić na kanałach Facebook i YouTube CWiD UW.

Harmonogram Tygodnia Noblowskiego na UW prezentuje się następująco:

– 4 października, godz. 11:20 (fizjologia lub medycyna)

– 5 października, godz. 11:35 (fizyka)

– 6 października, godz. 11:35 (chemia)

– 7 października, godz. 12:50 (literatura)

– 8 października, godz. 10:50 (Pokojowa Nagroda Nobla)

– 11 października, godz. 11:35 (nagroda Banku Szwecji im. A. Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych).

Podczas każdej transmisji możemy posłuchać ekspertów, związanych z UW lub WUM, którzy specjalizują się w danej kategorii. Wielu z nich jest zapewne doskonale znanych studentom ze wspólnych zajęć czy projektów. Zapytaliśmy dwoje z nich, jakie są ich przewidywania, co do tegorocznych laureatów Nagrody Nobla oraz jakimi osiągnięciami mogą pochwalić się osoby, które są typowane przez bukmacherów do tego zaszczytnego wyróżnienia.

Pokojowa Nagroda Nobla. Dylemat między ochroną klimatu i pandemią, a walką o prawa człowieka i demokratyczne wartości

Jak poinformował na początku marca sekretarz Komitetu Noblowskiego Olav Njoelstad, w tym roku do Pokojowej Nagrody Nobla nominowano łącznie 329 osób fizycznych i organizacji, co stanowi trzeci najwyższy wynik w historii. „Prawdopodobnie odzwierciedla to fakt, że na całym świecie istnieje wiele nierozwiązanych konfliktów, wojen i problemów związanych z prawami człowieka” – dodawał wówczas Njoelstad.

O tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla zapytaliśmy prof. Pawła Łukowa, dziekana Wydziału Filozofii UW. „Jest wiele pilnych i aktualnych tematów, dlatego trudno wytypować jednego faworyta. Z jednej strony niezwykle ważna jest ochrona klimatu i pandemia COVID-19, a z drugiej walka o prawa człowieka i wartości demokratyczne. Niełatwo stwierdzić, który z tych problemów jest najważniejszy, bo może to być odebrane jako pominięcie pozostałych. Wydaje mi się więc, że niezależnie od decyzji Komitet Noblowski powinien uzupełnić swój wybór odpowiednim komentarzem” – tłumaczy.

Wśród najczęściej wymienianych nazwisk w kontekście tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla są m.in.  rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny, aktywistka działająca na rzecz klimatu Greta Thunberg, białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska czy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wśród nominowanych znajdziemy jednak także chociażby Dunalda Trumpa czy Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”.

„Musi być to ktoś związany z wydarzeniem o skali światowej. Raczej nie typowałbym jednak WHO, organizacja ta zresztą była przez niektórych krytykowana podczas pandemii. Nie wydaje mi się też, żeby Komitet Noblowski wskazał tak niestandardową osobę jak Donald Trump. Celowałbym raczej w kwestie praw człowieka lub ochronę klimatu. Jeśli nie Greta Thunberg, to może międzynarodowa organizacja GAVI, pomagająca w szczepieniach krajom o niskich dochodach. To są aktualne temat i dotyczą całego świata” – mówi prof. Paweł Łuków. Laureata tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla poznamy 8 października.

Literacka Nagroda Nobla. Czy wyróżnienie trafi do pisarza spoza Europy?

„Co roku słychać głosy, że pora odsunąć się od europocentryzmu w wyborze laureatów Literackiej Nagrody Nobla. Albo opuścić na chwilę parcele języków europejskich. Ponownie wielu mówi, że nagrodę powinien otrzymać (lub otrzyma) ktoś z innego niż Europa czy Ameryka Północna kontynentu” – mówi nam dr Eliza Kącka, z Instytutu Literatury Polskiej UW.

Rzeczywiście, wśród potencjalnych tegorocznych laureatów pojawiają się nazwiska niemalże z całego świata. Największe szanse według zestawień ma japoński pisarz Haruki Murakami, autor ponad 30 książek (polskie wydanie jego najnowszego dzieła, czyli reportażu „Podziemie” o zamachu gazowym w metrze w Tokio w 1995 r., ukazało się nakładem Wydawnictwa Czarne w marcu obecnego roku). Kolejni faworyci według bukmacherów to afrykański pisarz Ngũgĩ wa Thiong’o (w Polsce wydano jego „Chmury i łzy” oraz „Ziarno pszeniczne”) oraz kanadyjska poetka Anne Carson. Dopiero na kolejnych miejscach znajdziemy pisarzy z Rosji, Francji czy Hiszpanii.

„W moim odczuciu czytelniczym obecny faworyt bukmacherów do wygranej, czyli Japończyk Haruki Murakami, nie jest pisarzem wysokoliterackim. A jeśli nawet, nie jest to literatura, dla której chciałabym wsparcia. To rozwodniony dyskurs, którego nie umiem estetycznie ani mentalnie przyswoić. Nie pojmuję fenomenu tego pisarza. Zresztą on sam już może być zmęczony typowaniem go do Nagrody Nobla, bo w gronie faworytów gości od wielu lat. I, przypuszczam, nic z tego nie będzie. Nie lubię za to samego sięgania do „bukmacherów”. Literatura to nie wyścigi końskie. Kto kiedykolwiek typowałby Walsera, Landolfiego czy Schulza, którzy pisali głównie dla siebie? Inna rzecz, że Komitet odwalił Orwella, a przedtem Čapka – za „przesadne zaangażowanie”” – mówi dr Eliza Kącka.

Zaznacza także, że trudno powiedzieć, który z możliwych laureatów jest najbardziej znany polskim czytelnikom. „Komitet Noblowski udowodnił, że potrafi sięgnąć po pisarza z drugiego czy trzeciego szeregu – nie w sensie rangi literackiej, lecz widoczności. Nie mam poczucia, by w obecnym świecie literatury była postać, na nagrodzeniu której zależałoby przeważającej rzeszy czytelników w Polsce. Czytałam o gdybaniach czytelników dotyczących Ernaux – prawie nie ma jej po polsku. Glück też niemal nie było, dopiero teraz mamy ”Ararat”w świetnym przekładzie Krystyny Dąbrowskiej. Mnie by strasznie ucieszyli Enzensberger, Ajvaz – pewnie mało realne. Belcampo nie doczekał, a szkoda. I tak by można długo” – dodaje.

Niestety szanse, że zobaczymy w tym roku następcę lub następczynię Olgi Tokarczuk, czyli laureata z Polski, są praktycznie żadne. „Taka jest naturalna kolej rzeczy. Myślę, że Polsce przyjdzie czekać latami na ponowną realną szansę na zdobycie Literackiej Nagrody Nobla” – mówi nam dr Eliza Kącka.


Pierwszymi tegorocznymi laureatami, w dziedzinie medycyny, zostali David Julius oraz Ardem Patapoutian za „odkrycie receptorów temperatury i dotyku”. Na stronie  www.cwid.uw.edu.pl cały czas są dostępne także materiały dotyczące Tygodnia Noblowskiego 2021.

Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego planuje także tzw. Popołudnia Noblowskie. W dniach 12-14 października (każdego dnia o godz. 18), już po Tygodniu Noblowskim, odbędą się trzy spotkania przeznaczone dla instytucji kultury, w trakcie których zaproszeni goście omówią docenione osiągnięcia w kontekście Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny oraz literatury, a także Pokojowej Nagrody Nobla.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s