Wiedźmin „nadszedł od północy”. Czyli skąd? Kartografowie z UW odpowiadają

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego stworzyli szczegółową mapę wiedźmińskiego świata. Dzięki temu możemy łatwo zorientować się, gdzie rozgrywały się poszczególne przygody Geralta. Mapa uwzględnia także liczbę mieszkańców miast, granice państw, rzeki czy góry pojawiające się w książkach Sapkowskiego.

Źródło: Zakład Geografii Politycznej i Historycznej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego

Pomysłowi trudno się dziwić – próżno szukać bowiem osoby, która choćby nie słyszała o przygodach białowłosego wiedźmina. Już lata temu Geralt stał się jednym z głównych polskich produktów eksportowych, nie bez powodu prezydent Obama wyjeżdżał z naszego kraju właśnie z egzemplarzem „Wiedźmina 2” pod pachą (za grę odpowiada polskie studio CD Project Red). Również książkowa saga Andrzeja Sapkowskiego, w oparciu o którą później powstała gra, od dawna cieszy się uznaniem miłośników fantastyki niemalże na całym świecie. Swoje trzy grosze do wiedźmińskiej sakiewki popularności dorzucił również Netflix, tworząc w 2019 r. serial na podstawie twórczości Sapkowskiego, bijący rekordy popularności (choć nie wszyscy fani są zadowoleni z rozwiązań fabularnych, na które zdecydowali się twórcy, z racji na dość znaczące zmiany w stosunku do książkowego oryginału).

Zapewne wielu czytelników Sapkowskiego lub widzów serialu zastanawiało się, jak tak właściwie wygląda cały wiedźmiński świat, w którym rozgrywają się kolejne wydarzenia. W końcu wiedźmin, choćby z racji na specyfikę swojego zawodu, pozostaje właściwie w ciągłej podróży. Jak daleko jest więc z Kaer Morhen do Wyzimy, stolicy Temerii? W którą stronę należy płynąć ze Skellige, aby trafić do Cintry? Co znajduje się w okolicach Novigradu? Z odpowiedzią właśnie na te pytania przychodzą pracownicy Zakładu Geografii Politycznej i Historycznej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, którzy stworzyli wyjątkową mapę.

„Mapa wiedźmińskiego świata jest inspirowana dziełami Andrzeja Sapkowskiego i wielu innych twórców opisujących stworzony przez niego świat. Zawiera obiekty wspomniane we wszystkich dziełach: książkach, serialach, grach i komiksach. Zamieszczono również wiele nazw i obiektów geograficznych wymyślonych na potrzeby uzupełnienia mapy” – wyjaśniają autorzy.

Oczywiście fanowskie mapy bazujące na twórczości Sapkowskiego powstawały już wcześniej. Dlatego naukowcy z UW starali się, aby ogólny układ państw, pasm górskich i głównych rzek w ich projekcie był spójny z mapami opracowanymi do tej pory przez fanów. „Jest to jednak pierwsza tak szczegółowa mapa dokładnie przedstawiająca rzeźbę terenu, przebieg granic i rzek, położenie wysp i lokalizację miast sklasyfikowanych według liczby mieszkańców” – dodają twórcy.

Mapa stworzona przez kartografów dostępna jest w dużej rozdzielczości na stronie Atlasu UW. Zachęcamy więc do szukania swoich ulubionych miejsc z wiedźmińskiej sagi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s