Szybciej, wyżej, dalej – razem! Garść informacji o Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie

Źródło: Twitter.com./@PKOL_pl

Już za kilka dni rozpocznie się jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń sportowych. Mowa oczywiście o Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, które zaczynają się 4 lutego, czyli już w najbliższy piątek. 

Podczas pandemii kibice wszelkich sportów czuli się niewątpliwie poszkodowani przez brak dostępu do ukochanej rozrywki. Co prawda triumfy Polaków podczas olimpiady i paraolimpiady w Tokio, nieco zaspokoiły głód sportowych emocji, ale zdecydowana większość kibiców z ekscytacją czeka na wydarzenia najbliższych tygodni. 

Te Zimowe Igrzyska Olimpijskie będą wyjątkowe nie tylko przez fakt, że odbywają się podczas pandemii, a co za tym idzie w reżimie sanitarnym, ale przede wszystkim dlatego, że Pekin już drugi raz organizuje takie przedsięwzięcie. W 2008 roku w Chinach odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie, z których Polacy wrócili z 11 medalami. 

Źróło: YouTube.com/@Beijing2022

W Pekinie reprezentować nas będzie w sumie 57 zawodników, w tym 30 pań i 27 panów, przedstawiciele w pięciu różnych polskich związków sportowych. Pierwszy raz na IO jedzie więcej kobiet niż mężczyzn, jednak tyczy się to nie tylko naszej reprezentacji. Ogólny bilans zawodniczek do zawodników to 45 do 55 procent, co w porównaniu z poprzednimi latami jest niewątpliwie poprawą. W Pjongczangu w  2018 roku ten stosunek był nieco gorszy, ponieważ wynosił 41 do 59. Biało-czerwonych będziemy mogli podziwiać w takich dyscyplinach jak: biathlon, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie – tor długi, short track, biegi narciarskie, skoki narciarskie, kombinacja norweska, narciarstwo alpejskie, snowboard i saneczkarstwo. Dokładny skład polskiej reprezentacji na nachodzące IO można znaleźć pod tym adresem. Niestety istnieje szansa, że część zawodników nie wystartuje w swoich konkurencjach. W związku z reżimem sanitarnym każdy uczestnik musi wykonać test na obecność koronawirusa i jak do tej pory pozytywny wynik uzyskało go 6 osób z polskiego sztabu (w tym 3 reprezentantów).

Źródło: Twitter.com/@PKOL_pl

Rywalizacja będzie odbywała się w trzech odrębnych obiektach, na których rozstrzygać się będzie walka o medale w różnych dyscyplinach. Ceremonia otwarcia oraz zamknięcia będzie miała miejsce w Pekinie na Stadionie Narodowym nazywanym również “Ptasim Gniazdem”, które było sercem Igrzysk w 2008 roku. W stolicy Chin odbędą się zawody big air w snowboardzie i narciarstwie dowolnym oraz wszystkie dyscypliny rozgrywane na lodzie, czyli curling, hokej i łyżwiarstwo figurowe oraz szybkie. Druga strefa, o nazwie Yanqing, znajduje się 75 kilometrów na północny zachód od centrum Pekinu. Została przygotowana pod zawody ślizgowe takie jak bobsleje, saneczkarstwo i skeleton, a także narciarstwo alpejskie. Trzecia strefa o nazwie Zhangjiakou znajduje się dużo dalej od centrum Pekinu, bo 180 kilometrów na północny-zachód. Jest popularnym ośrodkiem narciarskim, dlatego też będzie gospodarzem takich zawodów jak narciarstwo dowolne, biegi narciarskie, skoki narciarskie, kombinacja norweska i biathlon.

Program igrzysk obejmuje 7  różnych sportów, 15 dyscyplin i aż 109 konkurencji, z których 7 w tym roku będziemy oglądać po raz pierwszy. Trzy z nich do narciarski freestyle, skoki drużynowe oraz narciarski big air – zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet. W tradycyjnych skokach będziemy mogli oglądać drużyny mieszane, gdzie mamy swoją reprezentację. Analogiczna zmiana, w której również będziemy mieli komu kibicować, pojawiła się w snowboard crossie oraz sztafecie w łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze, czyli w short-tracku. Pojawiła się również zupełnie nowa konkurencja, dedykowana wyłącznie kobietom czyli monobob (pojedynczy bobslej).

Na każdą zimową olimpiadę tworzone są zupełnie nowe, unikatowe medale. Gospodarze wysoko podnieśli poprzeczkę następcom. Medale otrzymały nawet swoją nazwę: Tong Xin, która w tłumaczeniu na język polski oznacza Razem jako jedność, tym samym nawiązując do motywu przewodniego IO. Medale bazują na starożytnych chińskich kręgach koncentrycznych, zawierają tradycyjne chińskie zdobienia i oczywiście symbol olimpijski wraz z nazwą konkurencji. Krążki nawiązują również do tych wręczanych najlepszym z najlepszych podczas igrzysk 14 lat temu. 

Kiedy sportowcy będą trzymać medale w dłoniach od razu będą mogli poczuć i dotknąć chińskiej kultury. Jeśli przyjrzą się uważnie, zobaczą także chmury i płatki śniegu oraz mapę nieba z gwiazdami.

Hang Hai, projektant medali

Skoro już wiemy kto i gdzie, to czas na kiedy. Pierwsze olimpijskie starcia zaczną się już 2 lutego (dwa dni przed oficjalnym otwarciem), abyśmy 5 lutego mogli oglądać finały. Każdy dzień jest wypełniony po brzegi rywalizacją i najwytrwalsi widzowie codziennie od 2:00 w nocy będa mogli na bieżąco śledzić wydarzenia z Chin. Każdego dnia rywalizacja zaczyna się kilka minut po 2, a kończy się w okolicach godziny 14-15. Igrzyska zakończą się oficjalną ceremonią 20 lutego na Stadionie Narodowym.

Z punktu widzenia Europejczyka są to już kolejne Igrzyska Olimpijskie, które odbywają się w innej strefie czasowej. Ostatnie Letnie Igrzyska Olimpijskie, które mogliśmy oglądać na bieżąco były w Londynie w 2012 roku. Natomiast Zimowe Igrzyska Olimpijskie, które odbywały się w naszej zbliżonej strefie czasowej były w Soczi w 2014 roku. Na szczęście nadchodzące starcia olimpijskie będa już w Europie (Paryż 2024 oraz Mediolan-Cortina 2026). 

Już lada dzień kibice na całym świecie wpadną w wir dopingowania swoich faworytów. Całą redakcją trzymamy już kciuki za naszą reprezentację i meldujemy gotowość do kibicowania. Do zobaczenia przed telewizorami!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s