Balet dla każdego

Taniec klasyczny kojarzy się przeważnie z profesjonalnymi występami, latami wyrzeczeń i nienaganną sylwetką. Coraz większą popularność zyskują jednak grupy amatorskie, które pokazują, że balet może być wspaniałą pasją niezależnie od wieku i predyspozycji.

Obecnie znalezienie grupy dla osób dorosłych, które chciałyby zacząć swoją przygodę z baletem, nie wydaje się trudne – szczególnie w dużych miastach w ofertach studiów tanecznych coraz częściej można znaleźć zajęcia dla początkujących. Jednym z takich miejsc jest warszawska Szkoła Tańca i Baletu „Piruecik”, w której zajęcia z tańca klasycznego dla dorosłych odbywają się już od około 10 lat. Lidia Anczykowska, właścicielka szkoły, przyznaje, że w ostatnich latach wzrasta zainteresowanie taką formą ruchu zamiast popularnego fitnessu. „Co roku otwieramy nowe grupy, zwykle na początku semestru liczą około 20 osób” – opowiada pani Lidia. „Na początku naszej działalności prowadziliśmy również zajęcia z pilatesu czy aerobiku, jednak zawsze były osoby, które interesowały się konkretnie baletem.”

Chociaż bardzo dużo osób zapisuje się na zajęcia z ciekawości, żeby spróbować czegoś nowego, dla części kursantów taniec klasyczny staje się pasją na dłużej, nawet na lata. Tak stało się w przypadku Uli i Eweliny, uczęszczających do jednej z grup w „Pirueciku” już od kilku lat – Ula swoją przygodę z baletem zaczęła 3 lata temu, w wieku 19 lat, a Ewelina tańczy już piąty rok.

W życiu Eweliny taniec zawsze zajmował szczególne miejsce. „Tańczę od najmłodszych lat. – opowiada kursantka. „Zaczynałam w Zespole Pieśni i Tańca <Podlasie>. Później z przerwami uczyłam się różnych stylów.” Chociaż miała wcześniej doświadczenie m.in. w tańcu towarzyskim, to balet był jej marzeniem z dzieciństwa – właśnie dlatego zdecydowała się pójść na pierwsze zajęcia i polubiła styl klasyczny.

Dla Uli balet również jest spełnieniem marzeń. Zdecydowała się zapisać na zajęcia, kiedy po wyleczeniu kontuzji chciała powrócić do wysiłku fizycznego. Od zawsze miała dużo wspólnego ze sportem, chodziła nawet do szkoły sportowej, jednak jej motywacją, żeby wybrać akurat tę formę ruchu, były miłe wspomnienia z dzieciństwa związane z baletem. „Zorientowałam się, że od zawsze z tyłu głowy to było moje takie małe marzenie, które chciałabym spełnić” – zauważa Ula.

Chociaż Ula i Ewelina od zawsze były związane z tańcem czy wysiłkiem fizycznym, zdarzają się też kursanci, którzy zaczynają zupełnie od początku. Jak zauważa pani Lidia, można zacząć tańczyć nawet w wieku dojrzałym i dzięki systematycznej pracy po pewnym czasie dostrzec efekty. Mimo że powszechnie uważa się, że najlepiej zacząć tańczyć we wczesnym dzieciństwie, okazuje się, że balet może przynieść dużo korzyści niezależnie od wieku. Podobnego zdania jest Emilia Cholewicka, trenerka grupy, do której należą m.in. Ula i Ewelina. Zdaniem tancerki nie ma ograniczeń wiekowych, wspomina nawet, jak miała okazję prowadzić zajęcia dla seniorek powyżej 60. roku życia. „To było cudowne doświadczenie. Niezwykle rozwijające.” – opowiada. „Każdy wiek rządzi się swoimi prawami, a jakości ruchu również są inne. Dla mnie, jako tancerki, jest to niezwykle rozwijające i otwierające.”

Specyfika pracy z dorosłymi jest jednak zupełnie inna niż z dziećmi, mimo że tradycyjnie lekcja baletu składa się z tych samych elementów. Zwykle zaczyna się przy drążku, następnie przechodzi się do ćwiczeń na środku, żeby na koniec poćwiczyć skoki i założyć pointy – specjalne buty do tańczenia na czubkach palców. Podczas gdy wprowadzanie dzieci w tajniki baletu to przeważnie nauka przez zabawę, starsi adepci tańca klasycznego od początku zaznajamiają się z drążkiem. „Z dorosłymi odprawiam ten <rytuał> podczas każdych zajęć. Dla mnie jest to niemal forma medytacji – sama robiąc lekcję, jako tancerka, tak do tego podchodziłam, i tak staram się te zajęcia prowadzić.” – tłumaczy Emilia, która wśród korzyści płynących z baletu wymienia odpoczynek przy uspokajającej muzyce klasycznej. Dodaje też, że taniec klasyczny wpływa na opóźnienie procesu starzenia, a także „niezwykle wpływa na siłę mięśni oraz ich elastyczność. Rozwija nie tylko szybkość, lecz także grację i elegancję ruchu. Balet jest absolutnie holistycznie i kompleksowo wspaniały dla każdego przy mądrym jego wykonywaniu.”

Niestety nawet w sporcie rekreacyjnym napotyka się w końcu na trudności – jedną z nich są kontuzje, które mogą przytrafić się każdemu. „Te kwestie nadeszły z czasem, czyli małe urazy jak np. naciągnięcie ścięgna w przywodzicielu, który przeszkadza mi w wysokim podnoszeniu nóg” – przyznaje Ula. Ewelina zwraca uwagę, że balet to przede wszystkim ciężka praca nad udoskonaleniem figur, które po wielu próbach nadal będą dalekie od ideału. Systematyczna praca nad wykręceniem nóg, mobilnością w stawach biodrowych, rozciągnięciem czy koordynacją sprawia, że tancerz staje się coraz lepszy i wykonuje elementy, które dawniej wydawały się nieosiągalne, jednak ambitnym kursantkom nie zawsze to wystarcza. „Łatwo można się zniechęcić, zwłaszcza porównując się z profesjonalnymi tancerzami” – zauważa Ewelina.

Mimo to dziewczyny nie zniechęcają się, a trenują już po kilka sezonów – najdłużej działająca grupa w szkole pani Lidii ćwiczy od ośmiu lat. Jednym z powodów, dla których kursantki nie zniechęcają się i przychodzą regularnie na zajęcia, jest chęć ciągłej nauki nowych rzeczy, doskonalenia się, ponieważ w balecie zawsze jest coś, nad czym można pracować, niezależnie od poziomu tancerza. Dorośli uczęszczający na balet zostają na dłużej również dlatego, że traktują taniec jako formę relaksu i odskoczni od problemów dnia codziennego. „Ta odskocznia, ciągły progres i  chęć osiągnięcia idealnej formy to moja największa motywacja” – opowiada Ula. Ewelina dodaje, że oprócz chęci ciągłego doskonalenia się ważny jest też aspekt towarzyski – idąc do szkoły tańca, wie, że spotka się tam z grupą, do której czuje się przywiązana. Atmosfera na zajęciach dla osób dorosłych to nie tylko atmosfera pracy, tancerki nie stronią od rozmów i żartów między ćwiczeniami, które sprawiają, że trenowanie staje się przyjemniejsze. Chociaż luźna, przyjacielska atmosfera zwykle nie kojarzy się z baletem, w zgranym i dobrze znającym się zespole jest to na porządku dziennym.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s