Słowa mają moc

Jakie cechy powinien mieć dobry podcast? Czy trudno go wyprodukować? O tych i innych sprawach najlepiej wiedzą twórcy dźwiękowych opowieści. Justyna Mazur, Natalia Kusiak i Marcin Łukasik byli gośćmi wyjątkowego spotkania, zorganizowanego przez Koło Naukowe Retoryki Gadu-Gadu na Wydziale Polonistyki UW.


Źródło: Koło Naukowe Retoryki Gadu-Gadu, Facebook

Ponad 300% – o tyle więcej godzin podcastów więcej Polacy wysłuchali w pierwszym półroczu 2020 roku, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego – wynika z danych Spotify. Popularność podcastów nadal rośnie, a ich różnorodność sprawia, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. 

Okiem eksperta

Miłośnicy kryminalnych historii na pewno znają Justynę Mazur – autorkę podcastu „Piąte: Nie zabijaj”, w którym opowiada o mrożących krew w żyłach zbrodniach. Tym, którzy wolą zgłębiać tajniki relacji damsko-męskich, spodobałby się podcast Natalii Kusiak pt. „Pierwsza randka”. Obie podcasterki podczas spotkania podzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem. 

W spotkaniu, które miało miejsce na Wydziale Polonistyki UW, wziął udział także Marcin Łukasik – autor i producent podcastu „Tak słucham”, współzałożyciel Studia PLAC. Podczas krótkiej prelekcji opowiedział o potencjale, jaki podcasty mają w Polsce i przytoczył  interesujące dane. Według najnowszych badań, podcastów słucha regularnie aż 64% internautów, natomiast 70% z nich za ulubioną platformę do słuchania uważa… YouTube. 

Podcastowe inspiracje  

Justyna Mazur w nagrywaniu dźwiękowych historii ma już spore doświadczenie. Oprócz najpopularniejszego ze swoich podcastów „Piąte: Nie zabijaj”, jest też autorką serii „Pogadajmy o życiu” oraz „Piąte przez dziesiąte”. W zeszłym roku wydała swoją pierwszą książkę pt. „Małe końce świata”. 

– Sukces mojego podcastu „Piąte nie zabijaj” wiąże się z trzema czynnikami. Pierwszy to zainteresowanie tematem i frajda, jaką zawsze sprawiał mi research, druga to dar do storytellingu, a trzeci – gigantyczny łut szczęścia, że zaczęłam robić podcast w odpowiednim momencie – mówiła Justyna Mazur. Zapytana o cechy dobrego podcastera, oprócz dobrego głosu i dykcji wymieniła przede wszystkim charyzmę twórcy. 

Z kolei Natalia Kusiak opowiedziała historię o tym, jak pojawił się pomysł na nagrywanie rozmów z mężczyznami na temat związków i relacji. Okazało się, że zainteresowanie tym tematem wzięło się z jej osobistej potrzeby. Kiedy po zakończeniu długoletniego związku chciała powrócić do randkowania, nie potrafiła odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Z pomocą przyszły szczere rozmowy z przyjaciółmi. Stało się to inspiracją, żeby pokazać męską perspektywę randkowania także innym kobietom.

Natalia znana jest przede wszystkim jako blogerka, podróżniczka, autorka książki oraz e-booka o kuchni roślinnej. Niegdyś tworzyła kobiecy kolektyw DJ-ski, który w 2018 roku wystąpił na Open’er Festival. Obecnie oprócz tworzenia podcastu „Pierwsza randka” pracuje nad projektem „Żeby się chciało”, który łączy sport i medytację. Jak sama przyznaje, podcast pochłania coraz więcej jej czasu.

Spotkanie odbyło się w kameralnym gronie pasjonatów podcastów. Niektórzy, jak sami przyznali, byli słuchaczami podcastów Justyny od kilku lat. Goście wykazali się aktywnością w zadawaniu pytań, co pozwoliło pogłębić kilka ciekawych wątków. Natalia i Justyna nie tylko opowiedziały wiele pasjonujących historii, ale także wymieniły swoje doświadczenia z gośćmi, którzy przybyli na spotkanie. Wątki podjęte w dyskusji dotyczyły w dużej mierze tematów kryminalnych, podejmowanych w podcaście „Piąte: nie zabijaj”. Widać było, że autorka jest w niego mocno zaangażowana, a do tworzenia podchodzi niezwykle profesjonalnie. Niektórzy byli ciekawi kwestii technicznych lub organizacyjnych, związanych z procesem tworzenia odcinków. Wiele osób chciało rozmawiać jeszcze długo po jego planowanym zakończeniu. Bez wątpienia każdy, kto marzy o własnym podcaście, wyszedł z niego z głową pełną pomysłów. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s