Nowy Wydział Lekarski na UW

Źródło: Uniwersytet Warszawski, Facebook

Na Uniwersytecie Warszawskim powstanie nowy Wydział Medyczny. Rektor UW prof. Alojzy Nowak, po uzyskaniu akceptacji ze strony członków Senatu UW, 29 czerwca podpisał zarządzenie o utworzeniu Wydziału Medycznego, który “wraca” na UW po 70 latach przerwy. 

Powrót do przeszłości, ale w nowej jakości

Zarządzenie nr 84 rektora UW wejdzie w życie 1 września 2022 roku, a rozpoczęcie kształcenia na kierunku lekarskim na studiach stacjonarnych ma się rozpocząć 1 października 2023 roku. 

Następnymi krokami będą: przygotowanie programu studiów oraz wystąpienie z wnioskiem do Ministra Edukacji i Nauki o pozwolenie na utworzenie studiów na kierunku lekarskim, czym zajmują się zespoły powołane przez rektora UW. 

Wydział Lekarski był jednym z pierwszych pięciu wydziałów na UW, istniał latach 1816–1950, ale jego tradycja sięga 1809 roku. Jedna z gwiazd w godle Uniwersytetu go symbolizuje. Od lat 50. XX w. Wydział Lekarski oraz Wydział Farmaceutyczny odłączono, a następnie przekształcono w Akademię Lekarską, którą dzisiaj znamy jako Warszawski Uniwersytet Medyczny. Na UW nadal prowadzono badania z dziedziny medycyny, a utworzenie Wydziału Medycznego umożliwi jeszcze intensywniejszy ich rozwój. Naukowcy pracujący na Uniwersytecie prowadzą interdyscyplinarne badania łącząc dziedziny humanistyczne z medycznymi. Ich osiągnięcia są doceniane zarówno w kraju jak i w Europie. 

Wizja

Nowy Wydział Medyczny będzie kształcił przyszłych lekarzy w oparciu o fundamentalne zasady zawarte w przysiędze Hipokratesa. Ma przyczynić się do budowy i rozwoju polskiej medycyny. Uczelnia chce szczególnie zwrócić uwagę na kwestię etyki zawodu lekarskiego oraz rozwijanie u studentów  umiejętności komunikacji i współpracy z pacjentami. 

W przyszłości mają powstać także pokrewne kierunki z dziedziny nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Programy studiów będą dotyczyły przede wszystkim nauczania podstaw teorii medycznych oraz zasad praktyki na najwyższym poziomie, zgodnie ze standardami wyznaczonymi przez Unię Europejską.

Rozwój technologii i humanizacja medycyny

Wydział Medyczny Uniwersytetu Warszawskiego ma wyróżniać się nowym naukowym podejściem opartym na idei humanizacji medycyny. Absolwenci będą wysoce wykwalifikowani w zakresie komunikacji i współpracy zespołowej w różnych grupach zawodowych w systemie ochrony zdrowia.

Studenci będą korzystali z dotychczasowych osiągnięć i dorobku  naukowo-badawczego pracowników UW w zakresie nauk humanistycznych, społecznych, przyrodniczych i ścisłych. Ponadto ma zostać rozwinięta interdyscyplinarność badań naukowych i inicjatyw dydaktycznych. To, co ma wyróżniać Wydział Medyczny UW, to zastosowanie innowacyjnych technologii, takich jak np. sztuczna inteligencja w medycynie, wykorzystanie nowoczesnych metod obliczeniowych oraz czerpanie z dorobku krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych. Pozwoli to na rozpowszechnienie w praktyce lekarskiej nowoczesnego podejścia do analizy dowodów naukowych w obszarze nauk medycznych (ang. evidence based medicine) oraz przyczyni się do odkrycia skuteczniejszych metod leczenia. 

W ciągu pierwszych dwóch latach funkcjonowania nowego kierunku studiów, przyszli lekarze będą kształceni przez kadrę UW, z częściowym udziałem lekarzy i innych specjalistów spoza Uczelni. Równocześnie będzie rozwijana kadra Uniwersytetu oraz baza infrastrukturalna, zwłaszcza na potrzeby kształcenia klinicznego.

Kształcenie na Wydziale Medycznym

Od 1 października 2023 roku na kierunek lekarski na studiach stacjonarnych zaplanowano przyjęcie ok. 60 osób – ze zwiększeniem limitu przyjęć. W przyszłości mają zostać uruchomione także studia niestacjonarne i studia prowadzone w języku angielskim. Mają także powstać kolejne nowe kierunki, studia podyplomowe oraz inne formy kształcenia w obszarze nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Wydział Medyczny będzie miał swoją siedzibę w budynku Centrum Nauk Biologiczno­-Chemicznych UW, przy ul. Żwirki i Wigury 101 w Warszawie. W przyszłości ma powstać odrębny budynek dydaktyczny, a także infrastruktura kliniczna Wydziału Medycznego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s