W nadchodzącym roku akademickim rozpocznie się ciekawa współpraca – na Uniwersytecie Warszawskim ruszy cykl szkoleń współorganizowanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Studenci naszej uczelni już w nadchodzącym semestrze będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę i świadomość na temat korupcji.
9 września prof. Sławomir Żółtek, prorektor Uniwersytetu Warszawskiego, oraz Andrzej Stróżny, szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, podpisali list intencyjny dotyczący współpracy UW i CBA. W spotkaniu w Sali Złotej pałacu Kazimierzowskiego wzięli udział również prof. Zygmunt Lalak, prorektor UW ds. badań, oraz Gabriela Sempruch, kierownik Biura Innowacji Dydaktycznych UW – jednostki, która będzie zajmować się organizacją projektu.
Jak podaje Agata Rosińska z Biura Innowacji Dydaktycznych, CBA samo wyszło z inicjatywą przeprowadzenia cyklu szkoleń. Podobne projekty przeprowadzono już na kilkunastu innych polskich uczelniach, w tym na: Uniwersytecie Jagiellońskim, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechnice Krakowskiej, Uniwersytecie Śląskim, Politechnice Śląskiej, Politechnice Białostockiej, Politechnice Gdańskiej, Politechnice Rzeszowskiej, Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Wojskowej Akademii Technicznej.
Centralne Biuro Antykorupcyjne, organizując szkolenia na poszczególnych polskich uczelniach, stara się edukować i rozwijać świadomość na temat korupcji. Inicjatorzy projektu wierzą, że szkolenia podniosą kompetencje studentów polskich uczelni i pomogą zdobyć cenną wiedzę, która przyda się uczestnikom szkoleń w życiu zawodowym, już jako absolwentom wyższych uczelni. Nigdy nie wiadomo, jakie wyzwania postawi przed obecnymi studentami rynek pracy oraz kiedy w życiu zawodowym przyda im się wiedza, w jaki sposób rozpoznać korupcję i jak właściwie zareagować na niepożądane zachowania. Dzięki projektowi CBA uczestnicy wykładów będą w przyszłości wiedzieli, jak zachować się w takich sytuacjach, dlatego UW z chęcią zgodziło się na nawiązanie tej cennej współpracy.
Chociaż wciąż trwają ustalenia co do szczegółów projektu, Biuro Innowacji Dydaktycznych ujawniło, że szkolenia najprawdopodobniej odbywać się będą w formie wykładów otwartych. Będą organizowane przede wszystkim z myślą o studentach ostatnich lat studiów I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich, nic jednak nie wskazuje na całkowite zawężenie grupy odbiorców do studentów konkretnego wydziału i chętni będą mogli wziąć udział w projekcie niezależnie od kierunku, jaki studiują. Z informacji udzielonych przez pracowniczkę Centrum Innowacji Dydaktycznych nie wynika, że studenci niższych lat nie będą mieli możliwości uczestnictwa, w związku z czym wszyscy zainteresowani – również ci, którzy dopiero co zaczynają przygodę ze studiowaniem – mogą z niecierpliwością czekać na dalsze informacje.
Biuro Innowacji Dydaktycznych nie podało jeszcze, kiedy i w jakiej formie ruszą zapisy na szkolenia współorganizowane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Wiadomo jednak, że współpraca ruszy w pierwszym semestrze nadchodzącego roku akademickiego. Planowo inicjatywa ma się rozpocząć na przełomie listopada i grudnia 2022 roku, więc dalszych informacji dotyczących programu szkoleń, zapisów oraz innych szczegółów, które mogą zainteresować przyszłych beneficjentów projektu, można spodziewać się już wkrótce.