UW zaczyna współpracę z CBA

W nadchodzącym roku akademickim rozpocznie się ciekawa współpraca – na Uniwersytecie Warszawskim ruszy cykl szkoleń współorganizowanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Studenci naszej uczelni już w nadchodzącym semestrze będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę i świadomość na temat korupcji.

9 września prof. Sławomir Żółtek, prorektor Uniwersytetu Warszawskiego, oraz Andrzej Stróżny, szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, podpisali list intencyjny dotyczący współpracy UW i CBA. W spotkaniu w Sali Złotej pałacu Kazimierzowskiego wzięli udział również prof. Zygmunt Lalak, prorektor UW ds. badań, oraz Gabriela Sempruch, kierownik Biura Innowacji Dydaktycznych UW – jednostki, która będzie zajmować się organizacją projektu.

Jak podaje Agata Rosińska z Biura Innowacji Dydaktycznych, CBA samo wyszło z inicjatywą przeprowadzenia cyklu szkoleń. Podobne projekty przeprowadzono już na kilkunastu innych polskich uczelniach, w tym na: Uniwersytecie Jagiellońskim, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechnice Krakowskiej, Uniwersytecie Śląskim, Politechnice Śląskiej, Politechnice Białostockiej, Politechnice Gdańskiej, Politechnice Rzeszowskiej, Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Wojskowej Akademii Technicznej.

Centralne Biuro Antykorupcyjne, organizując szkolenia na poszczególnych polskich uczelniach, stara się edukować i rozwijać świadomość na temat korupcji. Inicjatorzy projektu wierzą, że szkolenia podniosą kompetencje studentów polskich uczelni i pomogą zdobyć cenną wiedzę, która przyda się uczestnikom szkoleń w życiu zawodowym, już jako absolwentom wyższych uczelni. Nigdy nie wiadomo, jakie wyzwania postawi przed obecnymi studentami rynek pracy oraz kiedy w życiu zawodowym przyda im się wiedza, w jaki sposób rozpoznać korupcję i jak właściwie zareagować na niepożądane zachowania. Dzięki projektowi CBA uczestnicy wykładów będą w przyszłości wiedzieli, jak zachować się w takich sytuacjach, dlatego UW z chęcią zgodziło się na nawiązanie tej cennej współpracy.

Chociaż wciąż trwają ustalenia co do szczegółów projektu, Biuro Innowacji Dydaktycznych ujawniło, że szkolenia najprawdopodobniej odbywać się będą w formie wykładów otwartych. Będą organizowane przede wszystkim z myślą o studentach ostatnich lat studiów I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich, nic jednak nie wskazuje na całkowite zawężenie grupy odbiorców do studentów konkretnego wydziału i chętni będą mogli wziąć udział w projekcie niezależnie od kierunku, jaki studiują. Z informacji udzielonych przez pracowniczkę Centrum Innowacji Dydaktycznych nie wynika, że studenci niższych lat nie będą mieli możliwości uczestnictwa, w związku z czym wszyscy zainteresowani – również ci, którzy dopiero co zaczynają przygodę ze studiowaniem – mogą z niecierpliwością czekać na dalsze informacje.

Biuro Innowacji Dydaktycznych nie podało jeszcze, kiedy i w jakiej formie ruszą zapisy na szkolenia współorganizowane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Wiadomo jednak, że współpraca ruszy w pierwszym semestrze nadchodzącego roku akademickiego. Planowo inicjatywa ma się rozpocząć na przełomie listopada i grudnia 2022 roku, więc dalszych informacji dotyczących programu szkoleń, zapisów oraz innych szczegółów, które mogą zainteresować przyszłych beneficjentów projektu, można spodziewać się już wkrótce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s