Co jest grane na tym mundialu?

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze nie zdążyły się dobrze rozkręcić, a już nieustannie są tematem numer jeden na łamach wszystkich portali oraz gazet. Powodem nie jest tylko to, że jest to najważniejsze sportowe wydarzenie tego roku, a fakt, że tegoroczny mundial stał się międzynarodową sceną społecznych manifestów.

Mundial 2022 w Katarze od początku budził skrajne emocje, zaczynając od tego, że jest to najdroższy mundial w historii. Wszyscy zadawali sobie pytanie, jak to się stało, że FIFA, która de facto od lat prowadzi kampanię „Say No To Racism”, uczyniła gospodarzem tegorocznych MŚ w Piłce Nożnej kraj, który regularnie łamie podstawowe prawa człowieka. Jak się z czasem okazało, według brytyjskiego tygodnika „Sunday Times” stało się to za pomocą łapówek wręczonych przez prezes Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej i wiceprezydent FIFA członkom czterech afrykańskich związków piłkarskich.

Reprezentacje wielu krajów postanowili w symboliczny sposób pokazać m.in wsparcie dla dla praw kobiet czy społeczeństwo LGBTQ+  wykorzystując przy tym wydarzenie, jakim są Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej.

Fale symbolicznych zachowań zaczęła drużyna piłkarska z Iranu, która nie zaśpiewało hymnu podczas swojego pierwszego meczu na mistrzostwach. Jak się potem okazało, miało to związek z odbywającymi się w Iranie protestami w obronie praw kobiet. Wywołały je śmierć 22-letniej Mahsy Amini, która została zatrzymana w Teheranie. Władze  za niezastosowanie się do restrykcyjnych przepisów szariatu dotyczących kobiecego stroju w miejscach publicznych. Po aresztowaniu kobieta zapadła w śpiączkę i zmarła. Jej śmierć wywołała protesty w całym Iranie w obronie praw kobiet. Irańscy piłkarze w ten sposób chcieli pokazać swój sprzeciw wobec władzy, która w krwawy sposób tłumi demonstracje.

W swoim drugim meczu Irańczycy odśpiewali hymn. Mówi się, że  zmiana ich zachowania spowodowana była pojawieniem się gróźb ze strony władzy Iranu w ich stronę oraz ich rodzin.

Jeszcze przed rozpoczęciem Mundialu w Katarze kapitanowie siedmiu europejskich reprezentacji m.in Manuel Neuer, Virgil van Dijk czy Harry Kane zasygnalizowała, że na murawę wejdą w tęczowych opaskach “One love” okazującym tym wsparcie dla społeczeństwa LGBTQ+. Oczywiście Katar stanowczo sprzeciwił się takim zachowaniom. Nie można było się spodziewa innej reakcji po kraju, w którym za homoseksualizm grozi siedem lat więzienia, a w przypadku muzułmanów nawet kara śmierci. Zapowiedziany manifest nie spodobał się również FIFA, która nieoficjalnie ostrzegła, że wyjście na mecz w opasce ,,One love”  będzie wiązało się z żółtą kartką dla kapitanów drużyny na starcie. Argument ten mimo zapewnień niektórych kapitanów drużyn, że się nie ugną w tej kwestii, wpłynął na zmianę ich decyzji.

Mimo wszystko reprezentacja Niemiec postanowiła wykonać inne symboliczne gesty. W trakcie grupowego zdjęcia przed meczem z Japonią piłkarze niemniej drużyny zasłonili usta dłońmi. W ten sposób chcieli zwrócić uwagę świata na to, że FIFA swoimi restrykcjami chce ich uciszyć.

Chcieliśmy wykorzystać naszą opaskę kapitańską, aby stanąć w obronie wartości, które wyznajemy w reprezentacji Niemiec: Różnorodności i wzajemnego szacunku. Wraz z innymi narodami chcieliśmy, aby nasz głos został usłyszany” – poinformowała niemiecka federacja piłkarska na Twitterze.

Jak się okazuje, nie tylko piłkarze chcą okazywać wsparcie dla osób, które spotykają się z niesprawiedliwością i ostracyzmem ze strony swoich państw. Kibice także nie powstają obojętni w tych kwestiach. Mario Ferri to kibic, który przyjechał do Kataru z Włoch, mimo że jego reprezentacja nie dostała się na mundialowe rozgrywki. Podczas drugiej połowy meczu, w którym Portugalia mierzyła się z Urugwajem kibic wbiegł na murawę  trzymając w ręce tęczową flagę, a na koszulce prezentując hasła “Ratujmy Ukrainę” i „Szacunek dla irańskich kobiet”. Po chwili mężczyznę przechwyciło pięciu ochroniarzy, i choć jego czyn został przez wielu kibiców nagrodzony brawami, nie wiadomo, jaka kara będzie czekać na niego w kraju gdzie propagowanie homoseksualizmu jest zakazane.

Nie podlega wątpliwości, że tegoroczne Mistrzostwa w Piłce Nożnej od początku dostarczają nam wiele emocje i nie są to tylko piłkarskie emocje. W mediach od miesięcy pojawiają się głosy, że nie powinny mieć one miejsca, a przynajmniej nie w kraju, który pozwolił, aby przy budowie mundialowych stadionów  śmierć poniosło szacunkowo 6,5 tyś pracowników imigrantów z Indii, Pakistanu, Nepalu, Bangladeszu i Sri Lanki oraz w którym nie przestrzega się podstawowych praw człowieka.

Należy docenić wszystkie piękne gesty i starania piłkarzy, którzy chcą w ten sposób zwrócić oczy świata na pewne problemy i niesprawiedliwości, ale czy największym sprzeciwem nie byłaby ich rezygnacja z udziału w Mistrzostwach Świata? W końcu nie mogłyby się one odbyć bez nich. Wiemy, że odpowiedzią na to pytanie kryją się pieniądze, które właśnie w takich momentach pokazują nam, że wciąż rządzą światem, światem, który w 2022 roku pozwala na mistrzostwa, które rozgrywają  się na tle niesprawiedliwości, dyskryminacji i masowej korupcji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s