The Line-czyli miasto przyszłości w budowie

źródło: neom.com

Ultra-ekologiczne miasto w kształcie linii, położone na środku pustyni. Długa na 170 kilometrów, wysoka na 500 metrów konstrukcja, posiadająca własny ekosystem, całkowicie uwolniona od produkcji dwutlenku węgla. Brzmi jak opis wyjęty żywcem z filmu science-fiction, jednak mowa tu o projekcie, który powstaje w Arabii Saudyjskiej i ma zostać ukończony do 2030 roku. 

O koncepcji utworzenia metropolii o nazwie NEOM świat usłyszał w 2017 roku, kiedy to saudyjski książę Muhammad ibn Salma zaprezentował projekt, wpisujący się w ogłoszony rok wcześniej plan rozwoju Saudi Vision 2030. Przewiduje on uniezależnienie kraju od ropy, rozwój różnych sektorów gospodarki takich jak zdrowie czy turystyka. NEOM ma stać się miejscem dogodnym do różnego rodzaju przedsięwzięć i inwestycji zagranicznych, do czego zachęcają liczne i spektakularne projekty. Media ponownie zawrzały gdy upubliczniono plany budowy The Line. Pierwszego w historii miasta opartego na sztucznej inteligencji, zbudowanego na planie wielokilometrowej linii.

W The Line całkowicie zrezygnowano z samochodów, zastępując je pociągami przemieszczającymi się z prędkością ponad 500 km/h. Pozwoliłoby to przejechać z jednego krańca na drugi w zaledwie 20 minut. Przestrzeń podzielono na trzy poziomy, co nazwano urbanistyką nieważkości. Najwyższy z nich przewidziano na parki i mieszkania, środkowy na usługi komercyjne, podczas gdy na najniższym z nich umieszczona zostanie kolej oraz infrastruktura techniczna. Co więcej, The Line nie wytworzy śladu węglowego, posiadać będzie własny mikroklimat a wykorzystywane źródła, staną się w pełni odnawialne. W odległości 5 minut od miejsca zamieszkania umiejscowiona zostanie najpotrzebniejsza infrastruktura do codziennego funkcjonowania. Nie ujawniono, w jaki sposób ludzie przemieszczać się będą pomiędzy poziomami. Najprawdopodobniej cały system połączony zostanie siecią wind lub ruchomych schodów. Na pierwszy plan wysuwa się kwestia ekologii, dzięki której całość utworzy zieloną przestrzeń, zespalającą środowisko przyjazne dla człowieka z najnowocześniejszą technologią. Miasto posiadać ma nawet swój własny stadion zapewniający rozrywkę wszystkim fanom sportów drużynowych. Kto wie, może Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2034 odbędą się właśnie w tym miejscu?

Piękne hasła i wizje rozbudzające wyobraźnie, nie są jednak w stanie przysłonić spojrzenia bardziej wnikliwych, którzy za utopijną wizją dostrzegą mniej optymistyczną stronę przedsięwzięcia. Jednym z problemów powstającym razem z budową staje się kwestia zwierząt, w szczególności ptaków, których szlaki wędrowne przebiegają przez ten obszar. Pokryta lustrem tafla stanie się przeszkodą nie do pokonania dla wielu z nich. Dodatkowo zwierzęta zamieszkujące tereny pustynne, pozbawi się możliwości swobodnego przemieszczania po ich naturalnym terenie. Na tym nie kończą się problemy ekologiczne. Wielkość budowli może spowodować zmianę przepływu wód gruntowych. Dodatkowo monumentalna konstrukcja wytwarzać będzie ogromne źródła ciepła, co wpłynie nie tylko na naturalne środowisko, ale także na temperaturę w środku, co odczuje zwykły mieszkaniec. 

Innym pytaniem nasuwającym się na myśl o mieście przyszłości jest, czy ludzie faktycznie będą chcieli w nim zamieszkać? Projekt docelowo skierowany jest do najbogatszych tego świata. Czy osoby posiadające tak wielki kapitał, będą chętne rezygnować z prywatnych rezydencji, w zamian za możliwość poszczycenia się tytułem mieszkańca The Line?

Inwestycja realizowana jest na terenie Arabii Saudyjskiej. Nie sposób więc ominąć tematyki wolności słowa i praw człowieka. Ostra cenzura mediów i Internetu, zakaz krytykowania władzy, tortury w więzieniach, czy brak wolności religijnej to jedne z wielu kontrowersyjnych aspektów funkcjonowania państwa. Istnienie Komitetu Cnót i Zapobiegania Złu, pod której mistyczną nazwą kryje się policja nadzorująca poprawność obyczajową obywateli, czy zakaz wyrażania opinii sprzecznych w prawem szariatu, nie brzmią zachęcająco.

W 2018 świat obiegła głośna sprawa śmierci dziennikarza i felietonisty Dżamala Chaszodżdżiego, który został zamordowany w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule. Mężczyzna otwarcie krytykował następcę tronu, przez co zmuszony był opuścić kraj. Materiały dowodowe wskazały, że morderstwo zlecone zostało bezpośrednio przez Muhammada ibn Salmana, czemu rząd saudyjski oficjalnie zaprzeczył. Głośna sprawa spowodowała pogorszenie wizerunku państwa na arenie międzynarodowej.

Kwestią dyskusyjną jest funkcjonowanie The Line, pod względem prawnym. Państwo zapewnia, że NEOM posiadać będzie oddzielny system sądowniczy, niepodlegający Arabii Saudyjskiej. Zasiadać by w nim mieli zarówno lokalni przedstawiciele jak i obywatele krajów europejskich oraz Stanów Zjednoczonych. Pytanie brzmi, czy uda się tę utopijną teorię przekuć w praktykę?

Arabia Saudyjska jest jednym z największych producentów ropy naftowej. Znajduje się w ścisłej czołówce krajów, w kwestii zużycia energii na mieszkańca. Strefa NEON ma stać się oazą nowoczesności, zachęcającą do inwestycji, przy okazji ocieplając wizerunek państwa w kwestii ekologii. Projekt The Line spowodował duży wzrost zainteresowania poczynaniami kraju. Realizacja i kontrowersje z nim związane zwróciły uwagę mediów całego świata, powodując rozgłos i dając źródło wielu dyskusji i publikacji.

O tym, czy 2030 stanie się rokiem przełomowym w historii, stawiającym Arabię Saudyjską jako pioniera nowych technologii i rozwoju, dowiemy się za 7 lat. W tym czasie okaże, się czy projekt The Line to tylko sprytny chwyt marketingowy, mający zachęcić inwestorów i wzbudzić zainteresowanie, czy może realne miasto przyszłości, które stanie się synonimem prestiżu i marzeniem niejednego człowieka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s