Praca i pasja – dziennikarstwo sportowe

Nawet jeśli sami nie uprawiamy żadnego sportu to śledzimy czołowe dyscypliny. W końcu jak można nie obejrzeć Igrzysk Olimpijskich, Turnieju Czterech Skoczni czy chociaż jednego meczu podczas Mundialu? Nieodłącznym elementem sportu jest dziennikarstwo sportowe. To dzięki komentatorom, często mecze stają się ciekawsze i pouczające. Ich praca pomaga nam bliżej poznać sportowców. Dziennikarstwo sportowe wymaga posiadania wielu różnych kompetencji, ale jest też przyjemnym zawodem, który pozwala rozwijać pasję.

Fot. Joanna Leśnicka

Na V Konferencji Mediów Studenckich mieliśmy okazję wysłuchać panelu o dziennikarstwie sportowym. Naszymi prelegentami byli Paulina Czarnota – Bojarska oraz Mateusz Święcicki. Paulina Czarnota – Bojarska jest dziennikarką i reporterką telewizji Canal + Sport, z którą związana jest od początku swojej kariery. Warto wspomnieć, że była drugą kobietą, która pracowała w tej stacji w roli dziennikarki. Przez wielu kojarzona jest z przeprowadzaniem wywiadów na murawie piłkarskiej Ekstraklasy. Mimo że na piłce nożnej zna się świetnie, to jej pierwszą sportową miłością było pływanie, które trenowała w warszawskiej Polonii. Mateusz Święcicki jest dziennikarzem i komentatorem sportowym. Swoją karierę rozpoczął w wieku 21 lat w telewizji Orange Sport. Szybko okazało się, że jest jednym z najbardziej utalentowanych komentatorów młodego pokolenia. Zanim rozpoczął pracę w telewizji współpracował m.in. z internetowym radiem iGol.FM oraz serwisem ValenciaNet. Pisał również dla tygodnika „Piłka Nożna” oraz „Weszło”. Obecnie związany jest z telewizją Eleven Sports, gdzie komentuje mecze ligi włoskiej i niemieckiej. Opowiedzieli nam o blaskach i cieniach swojego zawodu, a także udzielili wielu cennych porad.

Na początku nasi goście podkreślili, że aby być dobrym dziennikarzem sportowym trzeba kochać sport. W tej pracy zdarza się, że obejrzenie meczu lub innego wydarzenia sportowego jest obowiązkiem. Jeśli naprawdę będziemy tym zainteresowani dużo łatwiej będzie przeprowadzić wywiad lub napisać artykuł na dany temat.

Fot. Joanna Leśnicka

Oczywiście dla każdego studenta zainteresowanego tematem najważniejszą kwestią było to, jak poradzić sobie jako młody, początkujący dziennikarz. Dziennikarstwo na przestrzeni kilku ostatnich lat stało się trudniejszym zawodem, ponieważ dzięki mediom społecznościowym każdy może zostać reporterem. Nasi prelegenci podkreślili, że gdy oni zaczynali był to jeszcze zawód czeladniczy. Zawsze jakiś autorytet poświęcał czas początkującym i dzięki temu mogli kształtować warsztat z pomocą doświadczonych osób. Obecnie nikt nie słucha młodych, nie chce im pomóc i nauczyć zawodu. Jednak większa konkurencja wcale nie oznacza, że nie uda się „wybić” początkującemu dziennikarzowi. Ciężką pracą, energią i cierpliwością można osiągnąć sukces.

Kolejnym problemem z jakim borykają się młodzi dziennikarze jest brak pieniędzy w redakcjach. Często możemy zaobserwować zjawisko, że mimo dostania się na staż lub do pracy, nasze pomysły są tłumione. Stacjom i redakcjom brakuje funduszy, aby dziennikarze mogli ruszyć się zza biurka. Pomimo świetnych pomysłów, ogromnych pokładów energii i pasji, przez kilka lat jesteśmy blokowani. Nie widzimy dla siebie perspektyw, boimy prosić o fundusze na nasze projekty i zaczynamy przejmować się opiniami innych osób. Jednak jeśli naprawdę to czujemy i wiemy, że jesteśmy w tym dobrzy, powinniśmy to przeczekać, bo mimo przeciwności po pewnym czasie możemy stać się najlepsi w swoim fachu.

Ogromną częścią naszego życia jest Internet. Każdy może wyrazić tam swoją opinię. Jednak częstym zjawiskiem jest zwykły hejt. Nie jest to konstruktywna ocena, tylko wypowiedź, w wielu przypadkach, zawierające fałszywe i obraźliwe komentarze. Będąc osobą publiczną, jest się dużo bardziej narażonym na nieprzyjemne wypowiedzi. W takich sytuacjach najlepiej w żaden sposób nie reagować i nie wchodzić w zbędną dyskusję. Dobrze mieć przyjaciół i bliskich, którzy będą nas po prostu wspierać. Mateusz Święcicki na panelu powiedział bardzo ważną rzecz, że każdy „wychowa sobie swojego pasożyta”, który będzie zawsze hejtował i skończy to robić dopiero w chwili śmierci osoby hejtowanej. Świetnym przykładem tego zjawiska jest Twitter. Dawniej medium, gdzie przyjemnie rozmawiało się o sporcie i wymieniało poglądy, obecnie – miejsce wielu kłótni. Jednak w porównaniu z innymi gałęziami dziennikarstwa np. obywatelskim lub politycznym, dziennikarstwo sportowe jest wystawione na mniejszy hejt.

Wiele osób twierdzi, że dziennikarstwo sportowe jest bardzo prostym zawodem. W końcu to tylko kilka godzin oglądania i komentowania wydarzenia sportowego lub kilka minut rozmowy z zawodnikami i trenerami. Nic bardziej mylnego. Jest to praca, która wymaga wiele czasu i poświęceń. Nasi prelegenci podkreślili, że wielu dziennikarzy cierpi na permanentny brak czasu. Ten zawód czasem ciężko jest połączyć z życiem prywatnym. Nawet przeprowadzenie tego krótkiego wywiadu wymaga wielu godzin przygotowań. Dziennikarz musi dojechać, zapoznać się z historią osoby, z którą będzie rozmawiać i zredagować pytania. Wiadomo, że zawsze coś może pójść nie tak, więc trzeba być gotowym na każdą ewentualność. Paulina Czarnota – Bojarska znana jest z przeprowadzania wywiadów na murawie z zawodnikami i pracownikami klubów piłkarskiej Ekstraklasy. Jak sama przyznaje, często spotyka się z bagatelizowaniem tego co robi. Próbuje wtedy tłumaczyć, jak trudne jest przygotowanie dobrego wywiadu na murawie, gdzie zawsze dzieje się mnóstwo rzeczy. Ponadto prowadzi swój własny program, w którym gościła wielu wspaniałych sportowców i podkreśla, jak trudne jest umówienie wywiadu ze światowej sławy sportowcem. Jest to zadanie, które wymaga wielu zdolności interpersonalnych.

Fot. Joanna Leśnicka

Każdy dziennikarz powinien przede wszystkim pamiętać o byciu człowiekiem. Jeśli ktoś prosi o nieporuszanie pewnych kwestii np. życia prywatnego, powinniśmy to uszanować. Nawet jeśli wiemy, że dobrze by się to sprzedało, powinniśmy odpuścić temat. Jednak, jak podkreślali nasi goście, może nam to pomóc w dalszej karierze. Dzięki temu, że szanujemy innych, zyskujemy zaufanie, co może się często przydać w tej branży. Sportowiec może wybrać dziennikarza, którego zna i wie, że może mu ufać. Dzięki temu można zyskać ciekawe wywiady na wyłączność. Ważne jest również zwracanie uwagi na osoby pełniące z pozoru mniej istotne role, takie jak kierownik drużyny, asystent trenera lub trener bramkarzy. Pomaga to w zdobywaniu nowych kontaktów, które w przyszłości mogą okazać się bardzo ważne.

W dziennikarstwie sportowym nie da się zmienić faktów. To czyni je bardziej niezależnym dziennikarstwem. Reporterzy są w pewien sposób pośrednikami między kibicami a sportowcami. Pozwalają poczuć ludziom emocje z największych, światowych stadionów.

Każdy dziennikarz powinien być przygotowany na wiele niespodziewanych sytuacji. Jeśli program prowadzony jest na żywo trzeba zwracać uwagę na każde słowo. Jak wiemy, Internet nigdy nie zapomina. Czasem wtopy są zabawne i przysparzają popularności, ale często mogą zniszczyć całą karierę. Często na wizji padają nieprzemyślane żarty, które mogą kogoś urazić, więc najlepiej wcześniej zaplanować zabawne przerywniki. Podczas rozmowy z Pauliną Czarnotą – Bojarską i Mateuszem Święcickim zwrócona została uwaga także na mikrofony. Przeważnie są one włączane przed wejściem na antenę więc tuż przed programem najlepiej rozmawiać na neutralne tematy. Natomiast przechodząc przez mix zone, strefę, w której zawodnicy udzielają wywiadów po meczach,powinniśmy zachować ciszę.

Jak podkreślają nasi prelegenci, co tydzień nie odkrywa się Ameryki. Jedna słabsza praca nie przekreśla niczyjej kariery. Ważne jest „bycie fajnym człowiekiem”, uśmiechnięty dziennikarz zawsze zyskuje więcej. Osoby, z którymi przeprowadzamy wywiady też są ludźmi – twierdzi Paulina Czarnota – Bojarska. Zawód ten polega na czekaniu. Trzeba być cierpliwym i wyrozumiałym. Nie można odpuszczać. Czasem trzeba poczekać nawet kilka lat na wywiad z gwiazdą, ale jeśli mamy cel i marzenie to zdecydowanie warto. Jak podkreśla Mateusz Święcicki, dziennikarze sportowi, handlują emocjami, bo ludzi interesuje sport.

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s