Kryzys klimatyczny nie zniknął

Wydaje się, że obecnie panująca pandemia położyła kres dobrobytowi, do którego przywykliśmy jako ludzie i niewiele z nas myśli o dobrych jej stronach, ale aktywiści klimatyczni alarmują, że jest to właśnie czas, by zmienić dotychczasowe podejście do kryzysu klimatycznego. Emisja gazów cieplarnianych na chwilę się zmniejszyła, ale problem nie zniknął, a wisząca nad nami susza jest tylko jednym z dowodów na to. Niestety, większość społeczeństwa najczęściej dostrzega tylko problemy, które go bezpośrednio dotyczą, ale młodsze pokolenia od bardzo dawna, niezależnie od sytuacji, walczą o to, by rządzący wdrażali jakieś kroki.

Trzeciego kwietnia miał odbyć się kolejny Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, my jako młodzi dziennikarze również chcieliśmy w nim uczestniczyć, ale wraz z postępującym zagrożeniem, normalny strajk stał się niemożliwy. Młodzież w Polsce, jak i na całym świecie, podjęła bardzo ważną decyzję o przeniesieniu go do sieci. Greta Thunberg po raz pierwszy od powstania inicjatywy Fridays for Future, zapozowała do zdjęcia w swoim domu, a nasz polski Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zamieścił na swojej stronie informację o tym, jak można demonstrować swoje poparcie dla ratowania planety.

Zrzut ekranu 2020-04-27 o 18.21.43
Źródło: https://www.instagram.com/gretathunberg/

Sposobów, jak się okazuje, jest kilka– wstawianie na social media swoich zdjęć z kartką zawierającą hashtagi: #DigitalStrike, #NaMiareKryzysu, #ClimateStrikeOnline, #Koronawirus, a także zdjęć wywieszonych na balkonach lub oknach banerów, można było również zameldować się na wydarzeniu na Facebooku oraz nałożyć dedykowaną naklejkę na swoje zdjęcie profilowe. Hasła, jakie zaczęły pojawiać się na kartkach i banerach, doskonale pasują do obecnej rzeczywistości. „Myjcie ręce, nie umywajcie rąk od odpowiedzialności za klimat” to zdecydowanie najpopularniejsze z nich.

Zrzut ekranu 2020-04-27 o 18.23.16
Źródło: https://www.msk.earth

O ile zrozumiałe jest to, że opanowanie pandemii i informowanie o niej jest teraz na pierwszym planie, ludzie zdają się zapominać o podstawowych czynnościach, takich jak segregowanie śmieci czy ograniczanie jednorazowego plastiku. Poza tym, za mało się mówi o przyczynach pandemii, tej i przyszłych. Jest nią bowiem właśnie ingerencja człowieka w ekosystemy oraz globalne ocieplenie. Według licznych ekspertów, w tym Alanny Shaikh, to nie jest „wina Chińczyków” tylko i wyłącznie, bo do pandemii i tak doszłoby pewnie w inny sposób, gdyż ludzie poprzez ingerencje, takie jak wycinka lasów deszczowych, zmniejszają swój dystans do gatunków, które noszą nieznane dla nas patogeny. By zapobiec kolejnym śmiertelnym chorobom, musimy zadbać o przyrodę, zarówno poprzez indywidualne działania, jak i uświadamianie innych.

Wspieranie Młodzieżowego Strajku Klimatycznego możliwe jest cały czas, więc zachęcamy do zapoznania się z jego oficjalną stroną internetową, oszczędzania wody oraz, jeśli jeszcze nie czytaliście, z naszymi wskazówkami, aby nawet w czasie pandemii pozostać Eko.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s