Nie samymi wykładami student żyje, czyli co jeszcze można robić na UW

Mówi się, że studia to wakacje z przerwami na sesje. O ile z tą tezą można by polemizować, to faktem jest, że sama nauka to jedynie część, nawet jeśli dość istotna, akademickiego życia. A angażować się w życie Uniwersytetu Warszawskiego można na naprawdę wiele sposobów. I tu pojawiają się one. Organizacje studenckie.

Źródło zdjęcia: Pixabay.com

„Chciałbym się w coś zaangażować, ale nie wiem w co”. „Wziąłbym udział w tym, ale nie wiem, czy się nadaję”. „A może zacznę jednak dopiero od przyszłego semestru, żeby nikomu nie przeszkadzać?” „Nie lepiej poczekać aż ta cała pandemia się skończy?” Pewnie wielokrotnie słyszeliście tego typu zdania, być może nawet z waszych własnych ust. Zawsze znajdzie się jakieś „ale”, które w naszych myślach brzmi jak bardzo wiarygodna i absolutnie logiczna wymówka. A kiedy zaczynamy żałować, że nie wyszliśmy jednak z naszej strefy komfortu, to zazwyczaj jest już za późno i okazuje się, że znaleźliśmy się na mecie naszej akademickiej przygody. Dlatego też, choć może zabrzmi to jak slogan z taniej reklamy, warto jak najwcześniej dołączyć do któreś z licznych organizacji studenckich. Bez wahania, szukania wymówek i zastanawiania się, czy jednak ciepły kocyk w domowym zaciszu nie będzie lepszym sposobem na spożytkowanie wolnego studenckiego czasu. W końcu nie jest to wiążąca decyzja na całe życie, a jedynie spróbowanie czegoś nowego. A często także i przyjemnego oraz satysfakcjonującego. Spokojnie, na naukę też zostanie wam trochę czasu!

Potencjalnych korzyści z dołączenia do organizacji studenckiej pewnie sami się domyślacie, ale i tak warto je przedstawić. Praktyczne doświadczenie, którego często próżno szukać na salach wykładowych. Rozszerzenie wiedzy i umiejętności z branży, która was interesuje i z którą wiążecie swoją przyszłość. Zobaczenie, jak wiele struktur czy wydarzeń funkcjonuje od środka i jak skomplikowany bywa proces ich organizacji. Nowe znajomości, które mogą okazać się nie tylko towarzystwem do studenckich imprez, ale przede wszystkim waszą wejściówką do przyszłej pracy i przerodzić się w cenne kontakty. Oczywiście bardzo dużo zależy od tego, na jaką organizację studencką się zdecydujecie i ile czasu jej poświecicie. A zdecydowanie jest w czym wybierać i nie sposób zaprezentować tutaj wszystkich dodatkowych aktywności oferowanych przez struktury Uniwersytetu Warszawskiego. Dlatego przedstawiamy jedynie kilka kluczowych czy w jakiś sposób wyjątkowych organizacji, ale serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą wszystkich!

Inkubator UW

Pod tą dość tajemniczą nazwą kryje się wieloletni już projekt, związany z szeroko pojętą przedsiębiorczością studentów. Inkubator UW ma na celu wspieranie twórczych pomysłów akademickiej społeczności i umożliwia ich realizowanie w praktyce, pod czujnym okiem specjalistów. Projekty mogą być zarówno czysto biznesowe, jak i społeczne czy naukowe. Nie ma znaczenia ich stopień rozwoju czy potencjalna rentowność. Co Inkubator UW oferuje w praktyce? Spotkania z ekspertami, pracownię elektroniczną i nowoczesny warsztat, centrum projektowania i druku 3D, specjalistyczne warsztaty czy pokoje cichej pracy, w których można w spokoju realizować swój projekt. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie tej organizacji: „W Inkubatorze Uniwersytetu Warszawskiego przedsiębiorczość rozumiemy jako umiejętność dostrzegania przestrzeni, które można wypełnić nowymi inicjatywami. Za nasze zadanie przyjmujemy rozbudzanie umiejętności myślenia przedsiębiorczego, wyrażającego się w pragnieniu kreowania rzeczywistości.” Jeśli nie jesteście zdecydowani lub nie macie jeszcze wizji swojego projektu, to warto chociaż zajrzeć na wyżej wspomnianą stronę. Rekrutacje do przeróżnych programów, współorganizowanych przez Inkubator UW, trwają właściwie nieustannie. A nuż to właśnie tutaj rozpocznie się wasza przedsiębiorcza ścieżka!

UW HERE

Aplikację UW HERE powinien znać i posiadać każdy szanujący swój portfel student Uniwersytetu Warszawskiego. Tym, którzy do tej pory nieświadomie wydawali miliony monet na jedzenie czy picie należy się kilka słów wyjaśnienia. UW HERE to aplikacja na telefony, pozwalająca skorzystać studentom tejże uczelni z licznych zniżek w wielu lokalach w całej Warszawie. Restauracje, bary, kina, kluby, siłownie czy nawet muzea. Lista jest całkiem pokaźna i, co ważne, nieustannie się zmienia oraz rozrasta, przez co zawsze warto zajrzeć do aplikacji, czy przypadkiem nie pojawił się w niej nasz ulubiony lokal.  Oczywiście ktoś te wszystkie zniżki musi organizować. I tu właśnie pojawia się możliwość dołączenia do ekipy UW HERE! Korzyści? Liczne szkolenia z zakresu negocjacji oraz social mediów, budowanie swojej listy kontaktów z właścicielami największych lokali w Warszawie, poznawanie naprawdę mnóstwa osób a przede wszystkim satysfakcja, że to właśnie ty uszczęśliwiłeś setki studentów. Wyobraź sobie tylko, jak bardzo zaimponujesz znajomym ze studiów, kiedy powiesz im, że właśnie dzięki tobie w tej chwili pijecie tańsze piwo w barze! Dla tak bezcennego momentu warto zrobić naprawdę dużo.

Erasmus Student Network UW

O programie Erasmus słyszał chyba każdy student, a wielu miało nawet przyjemność z niego skorzystać i przekonać się, jak to jest uczyć się na zagranicznej uczelni. ESN UW jest w pewien sposób odwrotnością tych wyjazdów — tym razem jesteśmy gospodarzem, a nie gościem. Jak możemy przeczytać na stronie tej organizacji: „Erasmus Student Network UW Warsaw to Stowarzyszenie studentów, które pomaga zaaklimatyzować się studentom zagranicznym na naszym uniwersytecie, poznać warszawskie realia i spędzić niezapomniane chwile na ich wymianie w Polsce.” Innymi słowy ESN polega na opiekowaniu się studentami zza granicy, tak aby czuli się możliwie najlepiej na naszej polskiej ziemi i pośród tutejszej społeczności akademickiej. Oprowadzanie po mieście, nauczanie języka polskiego, zaznajamianie z naszą kulturą czy wreszcie wspólna integracja na różnych imprezach. ESN daje więc szansę na poznanie obcej kultury czy podszkolenie swoich zdolności lingwistycznych, jakiej nie doświadczymy na żadnym lektoracie. Jest to także świetna sprawa dla osób, które intensywnie rozważają udział w Erasmusie i studiowanie za granicą. W końcu, gdzie zasięgnąć praktycznej wiedzy i rozwiać swoje obawy, jeśli nie u samych uczestników tego programu? No i kto wie, kiedy w naszym życiu przydadzą nam się zagraniczne znajomości.

Samorząd Studentów UW

Prawdziwe House of Cards w wersji studenckiej. To właśnie przedstawiciele Samorządu Studentów UW reprezentują interesy studentów przed władzami uczelni i mają realny wpływ na wygląd oraz rozwój naszego akademickiego życia. Ustalają kwoty stypendiów, cen w akademikach, decydują o funduszach przyznawanych innym organizacjom studenckim czy organizują liczne imprezy kulturalne, w tym słynne Juwenalia, o których krąży niezliczona liczba legend. Organów Samorządu jest naprawdę sporo, więc i zapotrzebowanie na ich członków jest całkiem pokaźne. Parlament Studentów (współdecyduje o treści Regulaminu Studiów na UW, wybiera przedstawicieli innych organów Samorządu czy podejmuje kluczowe dla studentów decyzje), Komisja Wyborcza, Komisja Rewizyjna, Zarząd Samorządu Studentów czy wreszcie samorządy poszczególnych jednostek. Innymi słowy pracy nie brakuje, ale w zamian czeka spora dawka satysfakcji i poczucie realnego wpływu na funkcjonowanie największej uczelni w Polsce. No i kto z nas nie lubi czasem poczuć choćby odrobiny władzy, prawda?

Koła naukowe

Jeśli znasz kogoś marudnego, to pokaż mu listę kół studenckich na UW (o tę: http://www.rada.uw.edu.pl/baza.php?operacja=9) i obserwuj z przyjemnością, jak milknie, nie mogąc narzekać, że nie może znaleźć czegoś, co pokrywałoby się z jego zainteresowaniami. Szukanie koła studenckiego dla siebie jest niczym przeglądanie nowych kuponów promocyjnych w McDonaldzie — z każdej strony czyha coś atrakcyjnego a ślinka jakoś tak sama sobie kapie. Takich organizacji jest bowiem ponad 200 a w ich szeregach działają tysiące studentów UW. Uczelnia przeznacza na ich funkcjonowanie ok. 400 tys. złotych rocznie, co pozwala im funkcjonować na naprawdę imponującą skalę. Możemy wybierać w kołach artystycznych, sportowych, biologicznych, archeologicznych, filozoficznych, prawniczych, językowych, teatralnych, podróżniczych… Nawet jeśli wydaje wam się, że wasze hobby jest unikalne i z całą pewnością nikt na świecie go nie podziela, to warto choćby zajrzeć na wyżej wspomnianą listę. Można się naprawdę przyjemnie zaskoczyć. W końcu każdy z nas czymś tam prywatnie się interesuje i ma mniejszą bądź większą pasję. A nuż kilkoro innych studentów UW także lubi kolekcjonować stare pluszaki czy przycinać trawę nożycami i właśnie tutaj znajdziecie swoje bratnie dusze. Nie mówiąc już o praktycznych umiejętnościach, które można zdobyć na kołach studenckich i wydarzeniach, w których można wziąć udział. Wystarczy jedynie wykonać pierwszy krok i dołączyć do któregoś z nich. Czekają z otwartymi ramionami!

Uniwerek TV

Wrodzona skromność nie pozwala nie wspomnieć na koniec o nas samych. Uniwerek TV jest studencką telewizją internetową. Oczywiście w pierwszej kolejności zajmujemy się życiem akademickim i funkcjonowaniem Uniwersytetu Warszawskiego, ale nie brakuje u nas także materiałów z przeróżnych wydarzeń kulturalnych, społecznych czy politycznych. W skrócie ze wszystkich, które mają wpływ na życie studenta i są dla niego w jakiś sposób ciekawe. Szukamy osób o przeróżnych zdolnościach i pasjach do różnych działów: montażu, promocji, produkcji, reporterów, operatorów, fotografów czy redaktorów (więcej o ich działaniu i zadaniach tutaj: https://uniwerek.tv/2020/10/15/rekrutujemy/). I spokojnie, nie wymagamy medialnego doświadczenia, więc nawet jeśli nie jesteś pewien ile nóg ma statyw a setka kojarzy ci się jedynie z pewną małą buteleczką, to wciąż Uniwerek TV jest jak najbardziej miejscem dla ciebie. Organizujemy takie wydarzenia jak Stage4YOU czy Konferencję Mediów Studenckich oraz odpowiadamy ze medialną stronę Juwenaliów. A to i tak zaledwie czubek uniwerkowej góry lodowej. Dzieje się dużo i często. Niejedna osoba pracująca obecnie dla czołowych polskich mediów właśnie u nas stawiała swoje pierwsze kroki (ach ta skromność) i to właśnie pod szyldem Uniwerek TV stworzyła swoje pierwszy materiały. A uwierzcie, wewnętrzna duma, kiedy wasz własny materiał, po miesiącach długiej pracy, nareszcie ujrzy światło dzienne jest naprawdę niepowtarzalnym uczuciem. No i jest, czym pochwalić się całej rodzinie!

Listę wartych uwagi organizacji studenckich można by ciągnąć i ciągnąć. Nie padło tu jeszcze przecież chociażby słowo o Chórze Akademickim, Zespole Pieśni i Tańca UW, Akademickim Związku Sportowym, Radiu Kampus, Teatrze Hybrydy UW, czy Fundacji Universitas Varsoviensis i wielu wielu innych. To już jednak zostawiam wam, informacje o każdej z tych organizacji bez trudu można znaleźć w Internecie. Na pewno nie zaszkodzi też napisać do osób, które już do nich należą i zadać im pytania treści wszelakiej. Wystarczy więc odrobina chęci, aby ten najlepszy okres waszego życia (tak, mowa o studiach!) stał się jeszcze bardziej owocny i wartościowy. A przede wszystkim, żeby był pełen miłych i zabawnych wspomnień oraz poznanych osób, które z czasem stają się przyjaciółmi. Podziękujecie sami sobie za kilka lat.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s